Wrócę, gdy będziesz spała Rozmowy z dziećmi Holocaustu

 • 39,90 zł 35,91 zł
 • szt.
 • Dodaj recenzję:
  • Producent: Czarne
  • Waga: 0.4 kg
  • Dostępność: Jest
   Czas realizacji: 1 - 2 dni robocze

  Fanni podała cyjanek swojemu synowi Jurkowi. Mama Biety, dziewczynki urodzonej w warszawskim getcie, uśpiła ją luminalem, umieściła w drewnianej skrzynce i w ten sposób przemyciła na aryjską stronę. Do skrzynki włożyła jeszcze srebrną łyżeczkę z wygrawerowanym imieniem i datą urodzin. Inna matka w czasie likwidacji łódzkiego getta zażyła cyjanek, a córkę wyrzuciła za okno – miała tylko jedną porcję trucizny.

  Dziewczynka przeżyła, bo spódniczką zahaczyła o latarnię. Hanę trzy razy ratowała służąca rodziców, Zosia. Potem, gdy dobrze sytuowani krewni chcieli wziąć Hanę do siebie, nie potrafiła porzucić polskiej matki.

  Patrycja Dołowy wydobywa – bo kopanie w takich wspomnieniach to ciężka praca – historie żydowskich matek, które by ratować swoje dzieci, stawały przed tragicznymi wyborami, przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi, i dzieci, często już na zawsze rozdartych pomiędzy dwiema tożsamościami, dwiema rodzinami, między poczuciem winy, wdzięcznością i żalem.

  „Ta książka jest o szczęściu w nieszczęściu. Autorka przynosi nam historie ludzi, którzy żyją, bo ponad siedemdziesiąt lat temu zostali obdarowani drugą mamą. Po raz kolejny troszcząca się o swoich bohaterów Patrycja Dołowy zachęca do zrozumienia długoterminowych skutków Zagłady.” Mikołaj Grynberg

  ISBN: 978-83-8049-830-3
  EAN: 9788380498303
  Cena det.: 39,90 zł
  Autor: Patrycja Dołowy
  Oprawa: Twarda
  Format: 14.0x22.5cm
  Liczba stron: 296
  Rok wydania: 2019
  Język wydania: polski
  Ciężar: 0,412 kg
  Cena na okładce: 39,90 zł
  Kategorie:

  • Historia Polski 1939-1945
   Historia Żydów
   II Wojna Światowa
   Pamiętniki. Wspomnienia
   Wywiady