Studia Theologica Pentecostalia - Rocznik WSTS 2013
- 25,00 zł
- szt.
- Producent: WST
- Waga: 0.4 kg
-
Dostępność:
Jest
Czas realizacji: 1 - 2 dni robocze
- Autor: Praca zbiorowa
- Liczba stron: 252
- Wymiary: 16 x 23 cm
- Rok wydania: 2013
Od Redakcji
Powinnością ludzi nauki jest szukanie Prawdy. Jako zielonoświątkowcy, chcemy tę powinność wykonywać w zgodzie z prowadzeniem Ducha Świętego.
Poniższy zbiór artykułów jest świadectwem wykonywania tej powinności. Chcemy lepiej zrozumieć siebie, dlatego zgłębiamy, często trudną, historię ruchu zielonoświątkowego. Leszek Jańczuk, z charakterystycznym dla siebie rozmachem, przybliża historię rozwoju pentekostalizmu na Kresach Wschodnich. Uzupełnia go w tym zadaniu Jan Mironczuk wskazując na kontrowersje jakie wzbudzały „charyzmaty". O dekadę wcześniej w stosunku do wspomnianych autorów przenosi nas Jan Guńka, opisując pojawienie się fenomenu glossolalii na Śląsku Cieszyńskim. Zapraszamy także do zapoznania się z relacją Charlesa Foxa Parhama, który przez wielu jest uznawany za ojca współczesnego pentekostalizmu. Bp Mieczysław Czajko zabiera nas w barwną podróż na zachodni koniec Polski, gdzie trwały polityczne gry, często głęboko raniące liderów młodej denominacji, a starszy brat Biskupa, były przewodniczący ZKE, Edward Czajko, zwięźle i jak zwykle celnie opisuje wyznanie zielonoświątkowe.
Nasi autorzy prezentują także zagadnienia z dziedzin biblistyki i teologii. Tomasz Józefowicz przystępnie i w wyważony sposób pisze o budzącym skrajne emocje temacie zniewolenia demonicznego, a Timothy Case udowadnia, że xenolalia wcale nie pojawiły się po raz pierwszy w 1906 roku, ale całe stulecie wcześniej, jednak dopiero w nauczaniu Parhama zyskały należne sobie miejsce. Elżbieta Bednarz nawiązuje polemikę z tradycją islamu, która wiele mówi o postaciach występujących w Biblii. Grzegorz Boboryk z właściwym sobie kunsztem opisuje, czym charakteryzuje się, i do czego prowadzi, postawa człowieka bezbożnego. Daniel Kalinowski przenosi nas w czasy Abrahama i szuka początków kultu Boga JHWH. Alfred Palla, wykorzystując odkrycia archeologiczne, prezentuje argumenty przemawiające za tym, że Mojżesz był autorem Pięcioksięgu.
Tytuł czasopisma - Studia Theologica Pentecostalia - wynika z przekonania, że ruch zielonoświątkowy z racji istnienia od ponad stu lat i dynamicznego rozwoju domaga się naukowej refleksji, do której chcemy zaprosić na łamach niniejszej cyklicznej publikacji nie tylko badaczy utożsamiających się z ruchem zielonoświątkowym, ale także tych wszystkich, którzy są nim zainteresowani, choć sami reprezentują inne tradycje teologiczne. Wyrażamy nadzieję, że STP stanie się forum wymiany myśli naukowej wokół zagadnień związanych z pentekostalizmem.
Spis treści
ARTYKUŁY
Elżbieta Bednarz - Profetyzm w islamie - prorocy Koranu z perspektywy Biblii 9
Grzegorz Boboryk - Postawa bezbożnego na przykładzie wybranych psalmów 31
Timothy Case - Poglądy Charlesa Foxa Parhama, ich pochodzenie i wpływ na rozwój
pentekostalizmu 51
Edward Czajko - Zielonoświątkowcy po prostu 65
Mieczysław Czajko - Prezbiter Aleksander Rapanowicz - droga cierpienia 75
Leszek Jańczuk - Chrześcijanie Wiary Ewangelicznej na Podlasiu w latach 1928-1953 95
Tomasz Józefowicz - Natura demonów i charakter walki duchowej z perspektywy
współczesnej teologii protestanckiej 149
Daniel Kalinowski - Szasu, Seir, Choryci, a pochodzenie patriarchów 165
Jan Mironczuk - Charyzmaty i ich przyjęcie przez wyznania chrześcijańskie w perspektywie
historycznej - przykład Białostocczyzny 187
Alfred Palla - Odkrycie w Ugarit a datowanie Pięcioksięgu Mojżeszowego 199
SPRAWOZDANIA, RECENZJE, OMÓWIENIA, WSPOMNIENIA, KRONIKA
Grzegorz i Anna Boboryk - Sprawozdanie z 50. Sympozjum Biblistów Polskich 213
Bogna Kuczyńska - Chrystus a ludzkie cierpienie - recenzja książki 219
Bartosz Sokół - Trynitaryzm w teologii Jonathana Edwardsa 227
Charles F. Parham - The Latter Rain 235
Jan Guńka - Historia Stanowczych Chrześcijan 238
Patrycja Kalinowska - Kronika Roku Akademickiego 2012/2013 247