Przegląd Nowego Testamentu
- 45,00 zł 44,90 zł
- szt.
- Producent: CHIB
- Waga: 1 kg
-
Dostępność:
Jest
Czas realizacji: 1 - 2 dni robocze
- Autor: Irving L. Jensen
- Liczba stron: 550
- Wymiary: 165 x 235 mm
- Rok wydania: 2007
Głównym celem przeglądu Nowego Testamentu jest zaangażowanie czytelnika w osobiste obserwowanie biblijnego tekstu, aby samodzielnie badać i odkrywać wielkie tematy każdej z ksiąg. Autor całe swoje życie poświęcił studiom biblijnym oraz opracowywaniu metod, które uczyniłyby te studia bardziej interesującymi i owocnymi.
Od wydawcy
Na przestrzeni bez mała dwóch tysięcy lat Biblia zawsze była księgą wzbudzającą jak największe zainteresowanie. Tak samo i dzisiaj – jest wciąż popularna i czytana przez wielu. Szczególnie jej druga część, nazywana Nowym Testamentem. Nie ma łatwych i szybkich sposobów na poznanie Biblii. Aby dobrze zrozumieć przesłanie biblijnego tekstu nie wystarczy jedynie go czytać, trzeba go studiować. Korzyść ze studiowania Biblii w dużym stopniu zależy od tego, jak jest studiowana. Spośród wielu metod studiowania Nowego Testamentu metoda przeglądowa należy do podstawowych. Głównym celem tej metody jest osobiste zaangażowanie czytelnika w studium biblijnego tekstu. Mimo, iż jesteśmy zachęcani do korzystania z konkordancji, czy innych źródeł, ma to być jedynie pomocą w naszym osobistym badaniu tekstu. Metoda ta jest bardzo uporządkowanym studium, które odbywa się według ustalonego planu. Wymaga czytania, robienia notatek, podkreślania. Uczy nas zadawania ważnych pytań, dzięki którym nasza wiedza wzrasta. Wyrabia nawyk całościowego spoglądania na księgę, z uwzględnieniem kontekstu historycznego, geograficznego i kulturowego, jak również kontekstu zdaniowego. Uczy
syntezy. Niniejsza książka zawiera liczne wykresy, tabele i mapy, pomagające krok po kroku przejść przez wszystkie księgi Nowego Testamentu, studiując je
samodzielnie. Wskazówki metodyczne, ćwiczenia i pytania sprawdzające,
pozwalają na własne odkrywanie nowych, głębszych treści. Proponowana
metoda przeglądowa, to ciężka praca, wymagająca zaangażowania, ale przynosząca praktyczne korzyści. Nic nie może zastąpić naszych osobistych
odkryć, refleksji, obserwacji i wniosków, w które w wyniku tego studiowania
zostaniemy ubogaceni.
Tak więc nie jest to zwykła książka do czytania – kolejna książka o Nowym Testamencie. Lecz jest to książka zachęcająca i motywująca do samodzielnego studiowania. Przewodnik do własnego odkrywania Biblii, do szukania i znajdowania zastosowań jej treści we własnym życiu. Podręcznik, który uczy, jak studiować pisma Nowego Testamentu.Książka jest idealna do wykorzystania jako pomoc w studiowaniu Biblii w małych grupach domowych. Także kaznodzieje znajdą w niej szereg ciekawych pomysłów i pomocy metodycznych, przydatnych do ciekawszego i bardziej zrozumiałego zwiastowania Słowa Bożego. Autor podręcznika dr Irving L. Jensen całe swoje życie poświęcił studiom biblijnym oraz opracowywaniu metod, które studia te uczyniłyby jak najbardziej interesującymi i przynoszącymi jak najwięcej praktycznych korzyści. Napisał wiele książek, w tym bestseller na rynku amerykańskim Bible Self- Study Guides (Przewodnik do samodzielnego studiowania Biblii). Jego życiowym mottem odnośnie studiowania Biblii jest: „zobaczyć, żeby zrozumieć”. Druga część podręcznika, Przegląd Starego Testamentu, powinna ukazać się nakładem Chrześcijańskiego Instytutu Biblijnego jeszcze w 2007 roku.
Wstęp
Nowy Testament jest miejscem „nowego narodzenia” chrześcijanina,
ponieważ to tutaj znajduje się boska moc przemieniająca jego życie. Duchowo
rzecz biorąc czuje się tutaj jak w domu. W jego sercu znajduje się głód czytania
i studiowania Nowego Testamentu, ponieważ Bóg dał to zapisane Słowo nie tylko dla zbawienia wierzących, ale też dla ich budowania – jako pokarm do wzrastania, dojrzewania i usługiwania. Dlatego chrześcijanin chce uczyć się całego Nowego Testamentu, a nie tylko wybranych jego części. Najlepszym punktem wyjściowym dla takiego studiowania jest przegląd, który ukazuje Nowy Testament jako całość, widzianą część po części, księga po księdze.
Takie jest właśnie podejście tego przewodnika w studiowaniu. Głównym celem tego przeglądu Nowego Testamentu jest zaangażowanie czytelnika w osobiste obserwowanie biblijnego tekstu. Zbyt często korzystający z przewodników do studiowania opierają się na tym, co inni piszą w kontekście studiowanych ksiąg, zaniedbując poświęcanie czasu na samodzielne czytanie tekstu biblijnego. Książka ta została napisana, aby wprowadzić czytelnika na ścieżki studiowania każdej księgi Nowego Testamentu, aby badać i odkrywać dla siebie samego wielkie tematy każdej z ksiąg. Pomimo, że każdy rozdział zawiera różne pomoce (jak np. zarysy) informujące, o czym naucza każda z biblijnych ksiąg, to ich zamiarem powinno być potwierdzenie i rozszerzenie osobistych studiów czytelnika, aby zachęcić go do tropienia trudniejszych i nieuchwytnych fragmentów Nowego Testamentu. Czytelnik jest zachęcany do tego, by zanim sięgnie po pomoc innych, zawsze najpierw samodzielnie zbadał i przestudiował tekst.
Szczególnym celem książki jest poprowadzenie czytelnika tak, aby zobaczył jak przesłanie każdej z nowotestamentowych ksiąg zbudowane jest strukturalnie, ponieważ dla pełnego zrozumienia biblijnego tekstu każdy powinien wiedzieć nie tylko co Bóg powiedział, ale też jak to powiedział.
Cel ten po części wyjaśnia obecność tak wielu wykresów w całej książce, ponieważ wykresy ukazują strukturalną organizację jasno i żywo. Ponieważ etap zastosowania w przeglądach nie jest analizowany szczegółowo, studenci przeglądów biblijnych często go pomijają. Jednakże metoda przeglądu nie powinna eliminować praktycznych zastosowań. Jednym z celów tej książki jest doprowadzenie czytelnika do czasu osobistej refleksji, w której rozważy on, jak w sposób praktyczny i duchowy zastosować księgę biblijną, której przeglądu właśnie dokonał. Na tym etapie należy stosować powiedzenie zastanów się i zastosuj. Tak też powinno się traktować całą Biblię. Niniejszy przegląd zawiera też inne ważne pomoce w studiowaniu jak to
widzimy w dalszych przypisach do każdego rozdziału.
I. PRZYGOTOWANIE DO STUDIOWANIA
Paragraf otwierający każdego rozdziału przygotowuje czytelnika do przeglądu kolejnej księgi biblijnej. Jest to istotna część procesu studiowania, ponieważ tutaj rodzi się zarówno motywacja jak i właściwe ukierunkowanie.
II. TŁO
Każda księga biblijna została napisana w konkretnym miejscu i okolicznościach. Ta część rozdziału omawia to tło, a większość informacji nie pochodzi z samego biblijnego tekstu. Niektóre rzeczy są celowo powtarzane od czasu do czasu, aby zostały bardziej uświadomione.
III. PRZEGLĄD
Właściwy przegląd znajduje się w centralnej części rozdziału i powinien zająć najwięcej czasu. W angielskiej wersji podręcznika używana jest New American Standard Bible, w polskim przekładzie używana jest Biblia Warszawska. Cały rozdział 3 poświęcony jest „przeglądowej” metodzie studiowania Biblii. Czytelnik zobaczy tam, jakie procedury są proponowane do
„przeglądania” ksiąg Nowego Testamentu.
IV. GŁÓWNE TEMATY
Zaraz po części przeglądowej każdego rozdziału omawiane są główne tematy kolejnej księgi. Zagadnienia natury technicznej związane z biblijnym tekstem nie są omawiane, jako że nie należą do przeglądowego sposobu studiowania. Komentarze, które pojawiają się, mają na celu poszerzenie przeglądu i zasugerowanie kierunku dalszych studiów w czasie późniejszym.
V. KLUCZOWE SŁOWA I WERSETY
Zazwyczaj pewne słowa i wersety mogą łączyć się z konkretnymi tematami poszczególnej księgi biblijnej. Tutaj poczynione zostały tylko pewne sugestie odnośnie jakiegoś tematu, a czytelnik jest zachęcany, by poszukiwać głębiej.
VI. ZASTOSOWANIA
Podane tu pytania pomogą studentowi w zastosowaniu nauczania poszczególnej księgi Nowego Testamentu w odpowiednich życiowych okolicznościach.
VII. PYTANIA SPRAWDZAJĄCE
Proces efektywnego uczenia się zakłada sprawdzanie tego, co było studiowane poprzez odpowiadanie na pytania sprawdzające. Pytania, które znajdują się tutaj stanowią istotny element procesu przeglądowego i zawierają w sobie tło nowotestamentowej księgi. Nie są to pytania odnoszące się do głównych tematów księgi.
VIII. DO DALSZEGO STUDIOWANIA
Sugestie dla dalszych studiów są podane dla tych, którzy chcą bardziej szczegółowo studiować poszczególne tematy ksiąg. Studia te nie są częścią przeglądowego procesu.
IX. ZARYS
Krótki zarys nowotestamentowej księgi jest podany jako część przeglądowego procesu.
X. WYBÓR LITERATURY
Polski czytelnik na końcu podręcznika znajdzie wybór literatury pomocniczej dostępnej w języku polskim.
XI. WYKRESY PRZEGLĄDOWE
Na końcu każdego rozdziału znajduje się pełny wykres przeglądowy nowotestamentowej
księgi.
Spis treści:
Wykresy 7
Mapy 13
Wykaz skrótów 15
Od wydawcy 19
WSTĘP 21
Wprowadzenie do Nowego Testamentu
Przeglądowa metoda studiowania
1. Historia pism Nowego Testamentu 27
2. Tło Nowego Testamentu 47
3. Przeglądowa metoda studiowania 93
Część 1
Wydarzenie
Życie Jezusa Chrystusa
4. Życie Jezusa Chrystusa 105
5. Ewangelia Mateusza: Jezus i Jego obiecane Królestwo 119
6. Ewangelia Marka: Jezus jako sługa 141
7. Ewangelia Łukasza: Syn Człowieczy pomiędzy ludźmi 163
8. Ewangelia Jana: Życie w Jezusie, Synu Bożym 183
Część 2
CIĄG DALSZY
Kościół, Ciało Chrystusa
9. Dzieje Apostolskie: Początki kościoła chrześcijańskiego 209
Część 3
POSELSTWO
Chrystus Zbawiciel, Uświęcający i nadchodzący Król
10. Paweł i jego listy 243
11. List do Rzymian: Boże zbawienie dla grzeszników 255
12. Listy do Koryntian 271
1 List do Koryntian: Problemy lokalnego kościoła 278
2 List do Koryntian: Służba apostolska Pawła 290
13. List do Galacjan: Uwolnieni z więzów 303
14. List do Efezjan: Chrystus i kościół 319
15. List do Filipian: Życie w Chrystusie 333
16. List do Kolosan: Chrystus jest wszystkim i we wszystkich 343
17. Listy do Tesaloniczan 355
1 List do Tesaloniczan: Pan Jezus powraca 358
2 List do Tesaloniczan: On jeszcze nie przyszedł 368
18. Listy pasterskie i List do Filemona 377
1 List do Tymoteusza: Pobożność i pasterska troska 379
List do Tytusa: Przyozdabianie Bożej doktryny 391
2 List do Tymoteusza: Wytrwałość i oddzielenie w służbie 398
List do Filemona: Apel o przebaczenie 406
Listy nie-Pawłowe
19. List do Hebrajczyków: Zważcie na Jezusa, naszego wielkiego arcykapłana 413
20. List Jakuba: Wiara w praktyce 429
21. 1 List Piotra: Próby, święte życie i przyjście Pana 445
22. 2 List Piotra: Prawdziwe i fałszywe proroctwo 461
23. Trzy Listy Jana i List Judy 469
1 List Jana: Społeczność z Bogiem i Jego dziećmi 473
2 List Jana: Prawda i chrześcijanin 485
3 List Jana: Duchowe zdrowie i dobrobyt 488
List Judy: Trwanie w Bożej miłości 492
Część 4
PUNKT KULMINACYJNY
Chrystus Zwycięzca
Apokalipsa: Objawienie Jezusa Chrystusa 501
Dodatek a 525
Dodatek B 526
Wybór literatury w języku polskim 529
Autor: Irving L. Jensen
Format: 165x235mm
Liczba stron: 550
Oprawa: miękka