Król musi umrzeć

  • 27,30 zł
  • szt.
  • Dodaj recenzję:
    • Producent: Esprit
    • Waga: 0.4 kg
    • Dostępność: Mało

    W Troizenie na Półwyspie Peloponeskim rodzi się chłopiec o imieniu Tezeusz, syn helleńskiej księżniczki i nieznanego ojca. Ludzie mówią, że jest synem boga Posejdona, choć niektórzy uśmiechają się przy tym znacząco. Tezeusz podejmie próbę udowodnienia szlachetności swego pochodzenia, co zaprowadzi go w końcu aż na owianą złą sławą wyspę Kretę, gdzie w pałacu zwanym Labiryntem odbywają się krwawe igrzyska.

    W książkach Renault historia mityczna przyobleka się w ciało i pulsuje życiem. Mary Renault w magiczny sposób wprowadza nas w świat pełen pierwotnych emocji, odważnych czynów i przerażających tajemnic.
       
    Mary Renault
    (1905–1984), pisarka południowo-afrykańska pochodzenia brytyjskiego, urodziła się w Londynie. Studiowała na Oxfordzie, myśląc początkowo o wyborze zawodu nauczycielki, zdecydowała jednak (na szczęście dla jej wiernych czytelników), że zostanie pisarką. Po studiach służyła jako pielęgniarka podczas II Wojny Światowej. W czasie wolnym od służby napisała swe pierwsze powieści, debiutancką Promise of Love i odznaczoną nagroda MGM Return to Night. Po wojnie wyemigrowała do Południowej Afryki i osiedliła się w Kapsztadzie. Odbyła liczne podróże po kontynencie afrykańskim, lecz najbardziej pobudzająca w sensie pisarskim okazała się dla niej wyprawa do Grecji, która zaowocowała wybitnymi powieściami historycznymi, rekonstruującymi kulturę antycznej Hellady. Trzeba tu wspomnieć przede wszystkim o wydawanym właśnie dwuksięgu o Tezeuszu (Król musi umrzeć i Byk morski), trylogii o Aleksandrze Macedońskim, a także powieściach The Last of the Wine, The Mask of Apollo i The Praise Singer.

    FRAGMENT
    Wiedziałem, że Posejdon mógł przybrać postać człowieka lub konia. Powiadano, że spłodził mnie przybrawszy ludzką postać, ale istniały pieśni mówiące, że miał też synów-konie. Były to zwierzęta nieśmiertelne i szybkie, niczym wiatr północny. Koń Król musiał być jednym z nich. Z tego względu wydawało mi się oczywiste, że musimy się spotkać. Słyszałem, że ma pięć lat. „On jest większy”, pomyślałem, „ale to ja jestem starszy, zatem to ja powinienem zrobić pierwszy krok”.
    Następnym razem, kiedy Opiekun Koni poszedł wybrać źrebaki do rydwanów, namówiłem go, by wziął mnie ze sobą. W czasie, gdy on wykonywał swoją pracę, ja zostałem ze stajennym, który na piachu narysował planszę i zajął się grą z przyjacielem. Wkrótce zupełnie o mnie zapomnieli. Przeszedłem przez ogrodzenie i udałem się na poszukiwanie Konia Króla.
    Konie z Trojzeny były czystej krwi Hellenami. Nigdy nie mieszaliśmy ich z małą rasą koni Ludzi Wybrzeża, którym odebraliśmy ziemię. Gdy byłem już na pastwisku razem ze zwierzętami, wydawało mi się, że są olbrzymie. Wyciągnąłem rękę, by pogłaskać jednego z nich i wtedy usłyszałem za sobą krzyk Opiekuna Koni. Udałem, że nie słyszę. „Ciągle ktoś wydaje mi rozkazy”, pomyślałem. „To na pewno dlatego, że nie mam ojca. Chciałbym być Koniem Królem. Jemu nikt nie rozkazuje”. A potem dostrzegłem GO. Stał samotnie na niewielkim pagórku i obserwował drugi koniec pastwiska, gdzie wybierano źrebaki. Podszedłem bliżej. Wtedy do głowy przyszło mi coś, co wcześniej, czy później przychodzi do głowy każdemu dziecku: to jest prawdziwe piękno.
    Usłyszał mnie i odwrócił się w moją stronę. Wyciągnąłem rękę i zawołałem tak, jak to czyniłem w stajniach:
    - Synu Posejdona!
    Podbiegł do mnie, tak jak konie w stajniach, a ja podałem mu kawałek soli, który przyniosłem.
    Za moimi plecami zrobiło się zamieszanie. Koniuszy klął, a Opiekun Koni bił go. „Ja będę następny”, pomyślałem. Mężczyźni machali do mnie z płotu i klęli, dlatego też bezpieczniej czułem się tam, gdzie stałem. Koń Król był tak blisko, że widziałem jego rzęsy i ciemne oczy. Grzywa opadała mu na czoło niczym białe wody wodospadu wpadające pomiędzy lśniące kamienie. Zęby miał tak wielkie jak ozdoby z kości słoniowej na wojennym hełmie, a wargi, którymi zlizywał sól z mojej dłoni, miększe niż pierś mojej matki. Gdy zjadł wszystko, otarł swój policzek o mój i wciągnął w nozdrza zapach moich włosów.

    Spis treści:
    Księga I Trojzena 9
    Księga II Eleusis 83
    Księga III Ateny 145
    Księga IV Kreta 215
    Księga V Naksos 393
    Posłowie 423
    Legenda Tezeusza 427
    Bibliografia 430

    Format: 123x197mm
    Liczba stron: 430
    Oprawa: miękka