Teologia biblijna Nowego Testamentu

  • 55,00 zł 54,95 zł
  • szt.
  • Dodaj recenzję:
    • Producent: CHIB
    • Waga: 0.7 kg
    • Dostępność: Jest
      Czas realizacji: 1 - 2 dni robocze
    • Autor: Roy B. Zuck (red.)
    • Liczba stron: 600
    • Wymiary: B5
    • Rok wydania: 2008

    Prezentowana Teologia Biblijna Nowego Testamentu, opracowana pod redakcją Roya B. Zucka, jest wspólnym dziełem biblistów z Dallas Theological Seminary. Prezentuje ona konserwatywne podejście do tekstu biblijnego, oparte bezpośrednio na biblijnej egzegezie.

    Spis treści
    Wykaz skrótów ................................................................................................... 11
    Od Wydawcy ....................................................................................................... 13
    Przedmowa ......................................................................................................... 15
    Wprowadzenie .................................................................................................... 17
    1. Teologia Ewangelii Mateusza (DaviD K. Lowery) ....................................... 25
    2. Teologia Ewangelii Marka (DaviD K. Lowery) ............................................ 79
    3. Teologia Ewangelii Łukasza
    i Dziejów Apostolskich (DarreLL L. BocK) .............................................. 105
    4. Teologia pism Jana (w. HaLL Harris) .......................................................209
    5. Teologia Listów misyjnych Pawła (DaviD K. Lowery) .............................. 297
    6. Teologia Listów więziennych Pawła (DarreLL M. BocK) ......................... 359
    7. Teologia Listów pasterskich Pawła (MarK L. BaiLey) .............................. 399
    8. Teologia Listu do Hebrajczyków (Buist M. Fanning) ............................... 439
    9. Teologia Listu Jakuba (Buist M. Fanning) ................................................ 495
    10. Teologia Listów Piotra i Judy (Buist M. Fanning) .................................... 519
    Wybrana bibliografia polskojęzyczna
    do dyscyplin teologicznych Nowego Testamentu ............................................ 561
    Indeks osób ....................................................................................................... 575
    Indeks rzeczowy ............................................................................................... 577

    OD WYDAWCY
    Pisma Nowego Testamentu wraz ze Starym Testamentem stanowią integralną część całości Bożego Objawienia i są akceptowane jako takie przez wszystkich chrześcijan. Jednakże sam Nowy Testament, pomimo że objętościowo stanowi tylko jedną czwartą Biblii, jest zdecydowanie częściej czytany, studiowany i nauczany. Powodem jest zarówno to, że Nowy Testament jest spełnieniem obietnicy Starego, jak i to, że spełnienie to dotyczy bezpośrednio Kościoła i życia każdego chrześcijanina.

    Jakkolwiek teologia biblijna nie jest jedyną płaszczyzną wykładu i zrozumienia pism Nowego Testamentu, jest – można by rzec – jego sercem, jego płaszczyzną centralną. Teologia dzieli się, najogólniej ujmując, na: systematyczną, historyczną i biblijną. Teologia systematyczna stara się, używając biblijnego tekstu,
    uporządkować zawarte w nim nauczanie dotyczące głównych jego pojęć, takich jak: Bóg, człowiek, stworzenie, grzech, zbawienie itd. Teologia histo-
    ryczna prezentuje historię badań i wniosków związanych z systematyzowa niem biblijnych pojęć. Zaś teologia biblijna stara się wywnioskować, co jest główną treścią tekstu biblijnego. W tym przypadku – treścią kolejnych ksiąg Nowego Testamentu.

    Teologia biblijna Nowego Testamentu, podobnie jak teologia Starego Testamentu, bierze początki w okresie nowożytnego racjonalizmu. Jednakże jej korzenie sięgają już protestanckiej Reformacji XVI wieku. Do tego okresu koncentrowano się na dogmatyce, która dominowała w tradycyjnym nauczaniu Kościoła – tradycja Kościoła była ważniejsza niż biblijne dowody. Jednym z najistotniejszych elementów myśli reformatorów były wysiłki na rzecz oderwania się od eklezjalnej tradycji, co w oczywisty sposób doprowadziło ich do wzrostu zainteresowania teologią biblijną. Rzeczywisty przełom następuje w ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku wraz z nauczaniem F. C. Baura (1792 -1860) i powstaniem tzw. szkoły tybingeńskiej. Kolejne etapy związane są z pracami H. J. Holtzmanna i wielu innych, aż do R. Bultmanna i G. E. Ladda w XX wieku.

    Prezentowana „Teologia biblijna Nowego Testamentu”, pod redakcją Roya B. Zucka (przy współpracy Darrella L. Bocka), jest wspólnym dziełem biblistów z Dallas Theological Seminary. Wyraża ona konserwatywne podejście do tekstu Pisma Świętego, oparte na egzegezie biblijnej. Za główny temat, wspólny dla
    całego Nowego Testamentu, obiera Boże działanie przez Jezusa Chrystusa (Ef 1,9-10). Dalsze zagadnienia wyprowadzone są z tego głównego tematu. Chrystocentryzm determinuje i odróżnia teologię Nowego Testamentu od teologii Starego Testamentu. Jest to czynnik, który decyduje o tym, że mówimy w ogóle o Nowym Przymierzu, jak również o jednym Piśmie natchnionym czy o jednej Biblii.

    Książka ta jest dobrym podręcznikiem do studiowania teologii biblijnej Nowego Testamentu i Nowego Testamentu w ogóle. I chociaż być może
    niektórzy czytelnicy (podobnie jak Wydawca) nie zgodzą się ze wszystkimi tezami w niej prezentowanymi, jest to dzieło warte wnikliwego przestudiowania, ponieważ trud ten zaowocuje z pewnością głębszym zrozumieniem tej części Biblii i da szerszą perspektywę do dalszego jej studiowania.

    Pierwsza część tego dzieła, czyli Teologia biblijna Starego Testamentu, została wydana przez Chrześcijański Instytut Biblijny w 2003 roku. Instytut poleca również, wydany ostatnio, dwuczęściowy Wstęp do Starego Testamentu pod redakcją Marka J. Mangano (2008 i 2009) oraz jednoczęściowy Wstęp do Nowego Testamentu Davida A. Fiensy’a (2006).

    Chrześcijański Instytut Biblijny

    Autor: Roy B. Zuck (red.)
    Format: B5
    Liczba stron: 600
    Oprawa: miękka