Podróż do głębi Duchowe odkrywanie swojego prawdziwego „ja”
- 29,00 zł 28,99 zł
- szt.
- Producent: CHIB
- Waga: 0.6 kg
-
Dostępność:
Jest
Czas realizacji: 1 - 2 dni robocze
Gdy podróżujemy dalej w pielgrzymce chrześcijańskiej, zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że życie chrześcijańskie jest czymś więcej niż tylko odtworzeniem konkretnych dyscyplin lub praktyk duchowych.
Stron 198
Format 140 x 210 mm
Cena detaliczna: 29 zł
ISBN 978-83-88252-79-2
Spis treści
Przedmowa (Ruth Haley Barton) ............................................ 7
1. Cel ..................................................................................... 11
2. W drodze przez dżunglę: Fałszywe „ja” ........................... 23
3. Bożek w pudełku: Religijne fałszywe „ja” ....................... 49
4. Ukryci wraz z Chrystusem w Bogu:
Fałszywe „ja” i Chrystusowe „ja” ..................................... 73
5. Porzucenie swojego fałszywego „ja” .............................. 107
6. Zakładanie nowej natury ................................................. 127
7. Zasady głębszego życia ................................................... 153
Epilog .................................................................................. 175
Podziękowania .................................................................... 177
Dodatek: Do refleksji i dyskusji .......................................... 179
Przewodnik do dyskusji na temat Podróży do głębi
– na siedem sesji .................................................................. 180
Przewodnik do dyskusji na temat Podróży do głębi
– na jedną sesję .................................................................... 193
Wykaz skrótów nazw ksiąg biblijnych ................................ 197
Przedmowa
Ruth Haley Barton
Rdzeń naszej istoty jest przyciągany jak kamień do cichych głębi każdej z chwil, w których Bóg czeka na nas
z wieczną tęsknotą. Nasze fałszywe „ja” nie pozwala nam tam jednak dotrzeć. Tak jak kamień odbija się od
powierzchni wody, tak my nieustannie odbijamy się poperyferyjnych, jednowymiarowych obrzeżach życia. Zatonięcie równa się zniknięciu. Zatonąć w nieznanej głębi Bożego wezwania do jedności z Nim samym – to utracić wszystko, co fałszywe „ja” zna i ceni. – James Finley
Dla wielu z nas pisma Thomasa Mertona, opublikowane w latach 50. i 60. XX wieku, mogły być pierwszym kontaktem z ideą prawdziwego i fałszywego „ja” – a przynajmniej kontaktem z tymi określeniami. Inni zetknęli się z tą ideą po raz pierwszy dzięki książce Podróż do głębi Boba Mulhollanda, który kontynuował ten temat, pisząc o tym w sposób otwarty i bezkompromisowy, z punktu widzenia teologa nowotestamentowego oraz specjalisty od greki.
Mulholland kładzie nacisk na teksty Nowego Testamentu w ich językach oryginalnych i poprzez to, z korzyścią dla
nas, umieszcza nauczanie na temat prawdziwego i fałszywego „ja” w kontekście Nowego Testamentu oraz ortodoksyjnego chrześcijaństwa. Używając nowatorskich określeń: prawdziwe i fałszywe „ja”, jasno zaznacza, że tak naprawdę odnosi się do czegoś, co było już opisane, czegoś bardzo starego – nowego i starego człowieka, nowego i starego stworzenia, grzesznej natury i natury Chrystusa w nas – tego, o czym Nowy Testament wspomina wielokrotnie. W osiągnięciu, które jest naprawdę ekscytujące, splata ze sobą w jedną, niemającą szwów szatę solidną egzegezę biblijną i odniesienia do szerokiego zakresu źródeł chrześcijańskich, takich jak matki i ojcowie pustyni, Jan od Krzyża, Henri Nouwen, Thomas Kelly i sam Thomas Merton. Osobiste i współczesne ilustracje, przytaczane przez Mulhollanda, zapewniają idealną ilość praktycznego zastosowania, sprawiającą, że dzieło to staje się niezwykle użyteczne
i pomocne. Daje ono nadzieję tym, którzy próbują wyjść poza zwykłe naśladowanie Chrystusa do bardziej dojrzałego zrozumienia i doświadczenia życia chrześcijańskiego jako cechującego się miłością zjednoczenia z Bogiem w głębi naszej istoty.
Pokazuje, że celem życia chrześcijańskiego jest cechujące się miłością zjednoczenie się z Bogiem, a rezultatem tego celu jest podobieństwo do Chrystusa. Jest to subtelna, lecz zasadnicza zmiana. Kolejną znaczącą zaletą tego dzieła jest sposób, w jaki Mulholland opisuje religijne fałszywe „ja” i wszystkie sposoby, na jakie ono się objawia. Chociaż nie zdradzę tutaj wszystkiego (musisz przeczytać książkę!), ten aspekt podróży powinien zainteresować wszystkich z nas, którzy są chrześcijanami i zakładają, że ponieważ jesteśmy religijni, z naszą relacją z Bogiem wszystko jest w porządku. Okazuje się, że nie może to być dalsze od prawdy i gdy sytuacja staje się już dość niezręczna, Bob prowadzi nas do tego, byśmy zastanowili się nad zachęcającą i pełną nadziei wizją odkrycia swojego prawdziwego „ja”,
ukrytego wraz z Chrystusem w Bogu. Jak powiedział: „Jest to życie polegające na radykalnym zatraceniu się w Bogu w miłości i równie radykalnej dyspozycyjności dla Boga ze względu na innych, by we wszystkich okolicznościach i relacjach nasze życie stało się życiem, w którym Bóg jest obecny dla innych”.
Dla tych, którzy czytali i pokochali Zaproszenie do podróży , pierwszą książkę Boba, Podróż do głębi to doskonały kolejny krok, ponieważ rozwija on tutaj tematy, o których ledwo wspomniał w tamtej książce. Ostatni rozdział, dotyczący zasad podróży do głębi oraz towarzyszących jej praktyk, będzie nieocenionym sposobem na rozpoczęcie podróży, której wszyscy pragniemy.