Niespieszne życie Naśladując rytmy Jezusa w pracy i w odpoczynku - Alan Fadling
- 35,00 zł 32,95 zł
- szt.
- Producent: CHIB
- Waga: 0.6 kg
-
Dostępność:
Jest
Czas realizacji: 1 - 2 dni robocze
Jeśli jesteśmy naśladowcami niespiesznego Zbawcy, jakie powinno być tempo naszego życia?”. Książka pomaga nam znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Przedmowa
Nadal jestem na odwyku z powodu mojego uzależnienia od prędkości. Znalezienie wolności od moich złych przyzwyczajeń związanych z pośpiechem duszy jest kluczowym dążeniem w moim życiu i w mojej pracy. Tak jak moi przyjaciele, którzy są na odwyku od alkoholu, narkotyków czy innych rzeczy obecnych w ich życiu, odkryłem, że mój powrót do zdrowia pozostaje podróżą, przez którą idę dzień po dniu. Spodziewam się, że będzie tak już do końca mojego życia.
Dążenie do niespiesznego życia w duchu Jezusa okazało się być o wiele bardziej owocne, niż przypuszczałem, gdy pisałem pierwszą wersję tej książki. Zawarte w niej spostrzeżenia okazały się katalizatorem uzdrowienia duszy i produktywnej pracy ludzi na całym świecie, na których ta książka wywarła wpływ.
Miałem okazję rozmawiać o tych spostrzeżeniach z ludźmi wywodzącymi się z wielu różnych kultur, narodów i kontekstów organizacyjnych. Z wdzięcznością widzę, że niespiesznego życia z Jezusem jest pomocna nie tylko w kontekście Zachodu, ale wydaje się być uniwersalnym ludzkim doświadczeniem.
Kluczowe dla mnie pozostają spostrzeżenia zawarte w rozdziale 7 – „Odpoczynek. Rytm stworzenia”. Na przykład nadal mam tendencję do znieczulenia zamiast odpoczynku. Oczywiście, wyzwanie tkwi w tym, że gdy się mu poddajemy, nie czujemy się już zmęczeni. Gdy jednak ten marazm mija, jesteśmy po prostu bardziej zmęczeni. Kusi nas wówczas, by poddać się jeszcze większemu odrętwieniu. Może to stać się wyniszczającą spiralą.
Gdy w ten sposób znieczulamy się, gdy jesteśmy zmęczeni, nigdy nie jest to znieczulenie miejscowe, ale wpływa na
każdy aspekt naszego życia, przez co możemy stać się ospali i podatni na niewłaściwe impulsy i skłonności. Nawyk znieczulania się może też wyglądać jak ucieczka, rozpraszanie samego siebie, uniki czy chowanie się. Uczę się tego, jak wygląda prawdziwy odpoczynek, jak pobudza mnie on do spędzania czasu w Bożej obecności. Uczę się, jak znajdować kreatywność, energię, wizję i odwagę potrzebne, by podchodzić do mojego życia i mojej pracy w bardziej owocny sposób.
Mam głębokie przekonanie, że odpoczynek rzeczywiście powinien być na pierwszym miejscu i że jest urodzajną glebą, na której rośnie najlepszego rodzaju praca dla Królestwa. Nieważne, gdzie na świecie jestem, widzę, że praca ta wydaje dobry i trwały owoc. Podejście „odpoczynek na pierwszym miejscu” okazało się niezwykle wpływową ideą zawartą w tej książce, zdobywającą największe uznanie.
Gdy siedem lat temu została wydana książka Niespieszne życie, zawarte w niej idee miały dwa główne źródła. Pierwszym i najważniejszym była praca z Biblią, którą wykonałem, studiując Ewangelie i zastanawiając się nad życiem Jezusa, a konkretnie nad tym, czy był On, jak sugeruje Dallas Willard, zrelaksowany. Praca związana z wizją Jezusa jako zrelaksowanego i niespiesznego stała się dla mnie niezwykle ważnym punktem wyjścia, jeśli chodzi o naukę, zdobywanie informacji i, w końcu, nauczanie w mojej pracy z zakresu rozwoju przywództwa.
Drugim źródłem idei i treści było kilka podstawowych prezentacji, które wygłaszałem przez lata. Mówiłem o takich
kwestiach, jak to, w jaki sposób odpoczynek i praca są ze sobą powiązane, jak Bóg oczyszcza owocną gałąź, by stała się jeszcze bardziej owocna, oraz o tym, jak współpracujemy z Bogiem w naszej podróży ku pełni, świętości i dojrzałości.
Kilka lat temu wraz z moją żoną Gem zaczęliśmy otrzymywać coraz więcej zaproszeń, by przemawiać na temat najważniejszych idei niespiesznego życia oraz prowadzić szkolenia z tego zakresu. W związku z tym założyłem organizację non profit Unhurried Living [Niespieszny Sposób Życia], by była domem dla tej rozwijającej się pracy.
Mieliśmy poczucie, że jest to miejsce, w którym połączenie naszego życia z Bogiem i naszej pracy z Nim mogą się rozwijać i wzrastać. Zgaduję, że tylko zwiększyło się wyzwanie, jakim jest niespieszne życie w naszym wnętrzu, gdy nasza kultura jest tak pełna pośpiechu na zewnątrz. Jestem przekonany, że spostrzeżenia zawarte w tej książce są jeszcze bardziej potrzebne dzisiaj, niż były siedem lat temu.
Poza nową przedmową to poprawione i rozszerzone wydanie zawiera dodatek, w którym znajdują się pięciominutowe
ćwiczenia, które były dla mnie pomocne w trakcie dni pełnych zajęć. Nowy jest też przewodnik dla grup, uzupełniający pytania do refleksji zawarte na końcu każdego rozdziału. Te dodatki poprowadzą Cię w przekuciu spostrzeżeń z Niespiesznego życia w praktykę.
Liczba stron 242
Format 140 x 210 mm
Cena detaliczna - 35 zł
ISBN 978-83-88252-81-5
Spis treści
Przedmowa .............................................................................. 5
1. Gorączkowe życie ............................................................... 9
2. Niespieszny uczeń ............................................................. 25
3. Produktywność. „Niespieszny” nie oznacza „leniwy” ...... 45
4. Pokusa. Wystarczająco niespieszny, by nie ulec pokusie .... 67
5. Wystarczająco niespieszny, by się troszczyć ..................... 87
6. Wystarczająco niespieszny, by się modlić ....................... 107
7. Odpoczynek. Rytm stworzenia ........................................ 127
8. Cierpienie. Nieoczekiwany brak pośpiechu ..................... 147
9. Dojrzałość. Dorastanie wymaga czasu ............................. 167
10. Duchowe praktyki niespieszności ................................. 189
11. Życie wieczne ................................................................ 207
Podziękowania .................................................................... 223
Dodatek: Pięć niespiesznych minut ..................................... 225
Przewodnik do studiowania w grupie ................................. 233
Wykaz skrótów nazw ksiąg biblijnych ................................ 239